TR | EN

YILDIZ PORSELEN

Türk çini sanatını canlandırmak, yeni bir yön ve hız vermek amacıyla Sultan II. Abdülhamid (1876-1909) tarafından 1891 yılında Yıldız Sarayı bahçesinde Yıldız Çini Fabrika-i Hümâyûnu adıyla kurulmuştur. Üretime başlayan Fabrika, 1894 depreminde zarar görmüş, aynı yıl İtalyan Mimar Raimondo d’Aronco’ya yeniden yaptırılmıştır. Sultan II. Abdülhamid’in sanata olan ilgisi, Batı ülkelerini görüp yeni teknolojilerin ülkeye getirilme isteği, Anadolu'da yüzyıllar boyunca geliştirilmiş olan çini ve seramik sanatının yeniden canlandırılması düşüncesi, bu fabrikanın yapımında etkili olmuştur. Fabrikanın kuruluşunda gerekli olan ileri teknoloji, her türlü malzeme ve kalıp, Fransa'daki Sèvres ve Limoges fabrikalarından getirilmiştir. Yıldız Çini ve Porselen Fabrikası’nda üretilen eserlerin tümünde, fabrikanın orijinal amblemi olan ay-yıldız damgası ve eserin üretildiği yıl yer alır. Bazı eserlerde de, sanatçının adı, Osmanlı arması, sultanın adının baş harfleri ve tuğrası bulunmaktadır.

Yıllar boyu Osmanlı sarayının ve sınırları içerisinde bulunan toprakların kültürel zenginliklerini yansıtan fabrika, bugün Türkiye'nin üretimine halen devam eden en eski porselen fabrikası olma özelliği taşıyor. Burada üretilen porselenler, bir yandan günümüz insanının beğenilerine hitap eden örnekler sunarken diğer yandan Osmanlı'nın görkemini bugünlere taşıyor ve bu gaye ile saray porselenlerinin birebir aynıları başta olmak üzere çok sayıda orijinal esere imza atılıyor...

Üretilenler arasında kahve ve çay fincanları (özellikle Osmanlı'ya has ikili fincan takımları), lengerler, yemek takımları, şekerlikler, aşure ve boza takımları, güllü avizeler, asker bibloları, motifli tabaklar ve çini duvar panolarına değin saray havasını soluyabileceğiniz pek çok obje bulunuyor. Satış bölümünde hayranlıkla imcelediğimiz eserler yapım atölyelerine olan merakımızı gittikçe artırıyor.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin