TR | EN

SEVRES PORSELEN

Sevres porselen tarihi 1738'de Maliye Bakanı kardeşi Marquis Orry de Fulvy'nin Fransız kralı Louis XV'den Sakson tarzında porselen üretme lisansı almasıyla başlar.O zamanlar Chantilly'den kaçan arkanist olan Dubois kardeşler, Chateau de Vincennes'te porselen üretmeyi zaten denemişlerdi

Sevres Porselen Fabrikası aslen 1738 yılında Fransa'nın Chateau de Vincennes şehrinde, Chantilly'deki yakındaki bir porselen fabrikasından yerel ustalar tarafından kuruldu. Sevres, başından beri zengin ve ayrıcalıklı olanlar için ince yaldızlı ve elle boyanmış dekoratif sanatlar yarattı.

Marquis'in 1751'de ölümünden sonra, şirkete% 25 ilgi duyan ve adını “Royale de la porcelaine de France Üretimi” olarak değiştirmesine ve çift L monogramını kullanmasına izin veren Kral Louis XV'di.

Kral Louis XV 1759 a gelindiğinde Sevres porselen üretimin , hem Fransız hem de giderek genişleyen dış pazar için en iyi reklam ve ürün olduğuna karar verdi.

Vincennes fabrikasına ayrıca porselen üzerine polikrom boya için tekel verildi. Diğer Fransız fabrikalarının porselenlerini sadece bir renkte boyamasına izin verildi. Bu tekel 1780 yılına kadar ayakta kaldı.

1756 yılında fabrika Sevres'e taşındı ve halen faaliyette. Frit-porselen üretmek için gereken düşük ateşleme sıcaklığı nedeniyle, dekorasyon için zengin bir renk paleti uygulamak mümkün olmuştur ve bu, diğer birçok Avrupa porselen fabrikası tarafından takip edilecek bir örnek haline gelmiştir.

Sevres, Bachelier tarafından tanıtılan sırsız bisküvi porselenin modellenmesinde de örnek oldu. 1804 yılında, fabrikada “Imalatı Imperiale” ünvanı verildikten sonra frit-porselen üretimi durdu. Fakat Fransız Devrimi'nin gelmesiyle ve onu izleyen depresyonla her şey değişti.

Sevres şirketi mali yıkımdaydı, Alman şirketi Meissen'e kraliyet ve varlıklılar için en çok arzu edilen porselen durumuna gelmişti.Yaklaşık 1798 Sevres Porselen Fransız hükümetinin mülkiyeti ilan edildi Şirket, büyük ölçüde azaltılmış iş gücü ve nakit ve hammadde kıtlığı ile hayatta kalmaya çalışmak zorunda kaldı.

Napolyon, imparatorluk tarzının klasik etkilere sahip, ancak gücü belirten ayrıntılı süslemelere sahip büyük parçalarını tercih etti. Sevres, çeşitli stil tercihleri gelip gitse bile 19. yüzyıl boyunca Kraliyet tercihini ve etkisini korudu.

Üretimleri, yeni mutfak yemekleri ve yiyecek ve içecek tercihleri için yeni sunum yemekleri ve kapları için toplumun ihtiyaçlarına uyum sağlayarak, kullanımda da değişti.Fragonard gibi tanınmış sanatçılar Sevres'te çalıştı ve premium üretim ve fiyatlandırmaya odaklanmaları sadece en iyi dekoratörleri çekmelerini sağladı.

Sevres Porselen sürekli olarak en iyi porseleni üretti Uzun yıllar boyunca dünyanın zengin ve ayrıcalıklı kimselerine en kaliteli lüks malları üretme konusundaki Fransız itibarını pekiştirdi ve geliştirdi.

Wallace Koleksiyonu, dünyanın en iyi Sevres Porselen müzesi koleksiyonuna sahiptir. Diğer harika koleksiyonlar arasında Buckingham Sarayı ve Windsor Kalesi'ndeki Kraliyet Koleksiyonu ve Waddeson Manor'daki Rothschild Koleksiyonu yer almaktadır.

Her iki Sevres Porselen koleksiyonu, 19. yüzyılda birçok sanat eserinin piyasaya sürüldüğü Fransız Devrimi sonucunda bir araya geldi.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin