TR | EN

OSMANLI DA NARGİLE

Osmanlı da 16. yüzyılda Amerika’dan gelen tütünün tanınması ile başladı nargile keyfi. Eskiden sadece tömbeki tütünle içilen nargile, daha sonra Mısır’da içilen aromalı çeşitleri ile ülkemizde çok beğenildi ve yaygınlaştı. Kanuni Sultan Süleyman’ın yaptırdığı Süleymaniye Camii’nin inşaatı sırasında Mimar Sinan’ın caminin tam ortasında nargile içtiğini duyan Kanuni kendisine kızmış, fakat bunun sebebini öğrenince büyük ustayı bir kez daha takdir etmiş. Çünkü, cami ibadete açıldıktan sonra oluşacak insan nefesi ile birleşen yanan yağ kandillerinin isi, süslemelerin üzerine kir tabakası birikmesine neden olabilecekti. Bu nedenle sirkülasyonu sağlamak amacıyla ana giriş kapısı üzerine hava tahliye aralığı yapmış. Ayrıca nargilenin fokurtusu ile de caminin akustiğini kontrol edebiliyordu.

Nargile sadece doğuluların kültürü olarak kalmamış, Avrupa’da da eskiden beri kullanılmaktadır. Hatta Fransa’da George Sand, kendisi içmekle birlikte Balzac’ı da nargile tiryakisi yapmıştır. “Bir sohbet medeniyeti” ya da “Zamansızların Keyfi” diye anılan nargile temel olarak dört bölümden oluşuyor. Ağızlık (sipsi), lüle (tütünün ve ateşin koyulduğu kısım), marpuç (boru) ve gövde (içine su ya da süt konulan bölüm). Nargilenin bölümlerinden her biri eskiden farklı zanaatkarlar tarafından yapılmaktaydı. Bu zanaatkarlar yaptıkları parçaların adıyla anılmaktaydı. Yapıldıkları semtler de farklıydı. Marpuççular semti halen bu isimle anılmaktadır. Lüle genellikle Tophane’de (Lüleci Hendek Caddesi), gövde ise Beykoz’da gümüş ya da kristalden üretilirmiş. Ağızlık ise eski dönemlerde mikrop tutmadığı inancı ile kehribardan (amber) oyuluyormuş.

Osmanlı Sarayı ve pazarı için bohemia cam, bacarrat kristal veyahut blue blanc nargilelerde dış ülkelerde üretilip Osmanlı’ya gönderilirdi.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin