TR | EN

OSMANLI DA KUTU

Osmanlı da özellikle hat sanatını icra eden hattatlar tarafından kullanılan kutulardan tutunda sandıklar ve kutsal veyahut manevi değere haiz eserler için yapılan kutu ve sandıkların yanısıra gıda maddelerini koymak için ahşap temelli kutulara da rağbet göstermiş ve üretmiştir.

Özellik ile hattat sandıkları ve manevi değere haiz objeler için sedef, bağa, kemik, fildişi süslemeli kutular ve saray için yapılmış değerli taşlar ile bezeli murassa kutularda Osmanlı iç mimari ve dekoru için vazgeçilmez olmuşlardı.

Süsleme de Bağa Kullanımı

Bağa boynuz karakteri taşımakla birlikte ondan biraz daha serttir ve daha dikkatli bir çalışma ister. Damarsız, dolayısıyla her noktası aynı sertlik derecesinde olduğu için işlenirken aletlere karşı farklı direnç göstermez ve tornada liflenmez; çok iyi perdah kabul eder. Diğer boynuzsu maddeler gibi sıcaklıktan etkilenir ve bu özelliğinden ötürü hayvanın teknesinden ısıtılarak çıkartılan ince plakalar yine ısıtılıp kalıp içinde sıkıştırılmak suretiyle çeşitli küçük eşyanın yapımına elverişli şekillere, meselâ tesbih yapımı için çekime uygun çubuk haline getirilebilir. Ayrıca değişik sayıda plaka veya kırıntı eritilip preslenerek büyük parçalar elde edilebilir. Ancak erime sırasında bağanın renkleri koyulaşır ve hâreler çok girift bir hal alarak tabii güzelliğini kaybeder.

Sedef İşleme

Sedef; midye, istiridye gibi deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan pırıltılı, beyaz, sert maddedir. Sedefin ahşap malzemeye açılan oymalara yerleştirilmesi işine sedef kakma sanatı denir. Sedef kakma; sedefçilik, sedef işleme veya sedefkâri olarak adlandırılmaktadır. Sedef kakma yapan ustaya ise sedefkâr denilmektedir.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin