TR | EN

HATTAT MALZEMELERİ

Osmanlı da hat sanatı güzel yazı yani hüsnü hat kelimeleri ile söylenirken bu sanat için kullanılan malzemelerde ayrı bir sanat kolu haline gelmiştir. Osmanlı süsleme ve motiflerdeki inceliği ve naifliğini hat ve hattat malzemelerinde de kullanmıştır.

Hat sanatının ilk iki önemli gereçi mürekkep ve kağıt idi. Mürekkepler için is camilerin kandillerinden çıkan dumanın dışarı atılması için kubbe altına gizlenmiş olan is odalarından toplanırdı. Hattat bu isi çeşitli solüsyonlar ile karıştırır ve hattat havanı içinde büyük bir sabır ile aynı zikir yaparmış gibi döverlerdi. Hat sanatında is mürekebden başka Lali mürekkep yani kırmızı mürekkep, sarı mürekkep ve son olarak zer mürekkep kullanılırdı. İkinci önemli olan aherli kağıdın üretilmesi. Yumurta akı ve bitkisel içerikler kullanılırdı. Aher malzemesi kağıdın üzerine sürüldükten sonra bellibir süre dinlenmeye bırakılırdı. Aherli kağıt mürekkep ile yapılan hatanın daha rahat temizlenmesini sağlardı. Aherli kağıdı cilalamak ve pürüzlerinden kurtarmak için mühre kullanılırdı.Mühreler deniz kabugunden, kaz yumurtasından,çakmak taşından ve sert akikten üretilirdi.

Hattalar kalem olarak kamış, cavga,kargı ve hindi kalem olarak dört kalem çeşidi kullanmışlardır.

Kalemtıraşlar ise hattatın elinde birer sanat objesi halini alırlardı. Fildişi, kemik, abanoz, yeşim, sedef, mercan, ödağacı, pelesenk gibi maddelerden saplara sahip olurlardı.

Makta; kalemin yastığı olarak kabul edilirdi.hattat kalemini kullanırkan makta üzerinden yol bulurdu. Fildişi, sedef kemik gibi malzemelerden üretilmişlerdir.

Hokka, mürekkeb, macun ve yağ gibi malzemelerin konulduğu küçük yuvarlak kap idi. Fakat bunda da tophane lüle, bakır, gümüş, çiniden üretilmiş bir çok hokka takımı hattaların vazgeçilmezlerindendi.

Hattat makasları üzerilerindeki kalem işlerinin yanı sıra altın işçiliği ile ayrı bir sanat halini almışlardı. Hattatın malzemesini taşıdığı divitlerde gümüş, bakır tombak, çini ve alpaka gibi malzemelerden üretilirlerdi.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin