TR | EN

OSMANLI DA HALI VE KİLİM SANATI

Dünya da bulunmuş en eski halı Altay dağları eteklerinde bulunmuştur. Milattan önce 200 ila 500 yılları arasında dokunan halı Türk kilim ve halı sanatında kullanılan gördes düğüm tekniği ve üzerindeki motiflere göktürk alfabesindeki harflerde işlendiğinden Türklerin halı sanatına binlerce yıl öncesinden vakıf oldukları ve çok ileri bir aşamada olduklarının delilidir. Bulunan Halı bu gün Rusya daki Hermitage müzesinde sergilemektedir.

Osmanlı Kilimleri üzerindeki eli belinde motifleri Anadolu’da binlerce yıldan beri hakim olan ana tanrıça veyahut doğurganlığa berekete gönderme için işlenmiştir. Ayrıca koç başı süslemeleri de kahramanlık güç ve erkeklik sembolu olarak ana tanrıça figüründen sonra kullanılmıştır. Kilimlerin ortasında kulanılan saç bağı evlilik isteginin göstergesidir. Doğum ve çoğalmayı sembolize etmektedir. Bu tip süslemeler ile halı dokuyan kız ailesine evlilik isteğini dolaylı yoldan belli etmeye çalışırdı. Halı ile evlenme isteğinin belirtilmesi geleneğinin halı sanatının ilk ortaya çıktığı milattan önce 6000 yıllara Sümerlere kadar gittiği bilinmektedir. Halının iç iki çerçevesinde kullanılan su yolu ise kullanılan en temel motiflerden biridir. Tüm anadolu da su yasamın, yeniden yenilenmenin, bereket soyluluk be bilgeliğin semboludur. Su sembolu hem yaşamın hem ölümün kısacası insan hayat döngüsününde göstergesidir.

Osmanlı ve Türk halı kilim sanatında bir çok hayvan motifide kullanılmıştır. Yılan, Zümrüdüanka, ejderha vb.. hayvan motifleri ise yılan motifi denmektedir. Bu motif yılan, ejder veyahut mitolojik canlıların halıya motiflenmesi şeklinde kilim sanatında görülmektedir. Yılan hazinelerin ve gizli şeylerin bekçisi ve hava ve suyun hakimidir. Türk Halıları üzerindeki bazı kuş motifleri de sevgiliyi veyahut kadını temsil etmektedir.

Osmanlılar 1514’te Tebriz’i, 1517’de Kahire’yi fethetti. Bu iki tarih Osmanlı halı sanatı açısından önemlidir. 16. yüzyıl ortasından 17. yüzyıl sonuna kadar üretilen Osmanlı saray halıları fakirleşmiş, yavanlaşmıştır. Uşak halıları, çirkin örneklerle günümüze kadar yaşamıştır. 19. yüzyılda da İzmir halıları adını almıştır. Osmanlı halı sanatı 19. yüzyıl sonuna kadar büyüdü. Günümüzde; Konya, Kayseri, Sivas, Kırşehir bölgesi ile Batı Anadolu’nun Isparta, Fethiye, Döşemealtı, Balıkesir, Yağcıbedir, Uşak, Bergama, Kula, Gördes, Mil, Çanakkale, Ezine, Doğu Anadolu’da Kars ve Erzurum bölgesinde eski halı sanatının canlandırılması ve yaşatılması için çalışılıyor.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin