TR | EN

OSMANLI’DA GÜMÜŞ SANATI

Osmanlı devleti zamanında gümüşe ve gümüş işlemeciliğine büyük önem verilmiştir. Osmanlı devleti zamanında para olarak da kullanılan gümüş aynı zamanda çeşitli süs eşyalarının, savaş malzemelerinin ve takıların yapımında kullanılmıştır.

Özellikle Sırbistan’ın fethinden sonra orada bulunan zengin gümüş yataklarından muazzam bir ham gümüş payitahta akmaya başladı. Bu süreç ile beraber Osmanlı gümüş sanatının en nadide örneklerinin verildiği bir döneme girmiş oldu.

Ülkemizde geçmiş dönemde ortaya çıkan en önemli gümüş işlemeciliği sanatı türleri telkari ve savattır. Telkari özellikle Mardin yöresinde ortaya çıkmış gümüş tel işleme sanatının adıdır. Mardin dışında Trabzon ve Beypazarı’nda yapılır. El emeği ile telkari ürünleri yapılmaktadır. Bu ürünlerden bazıları tütün kutusu, kemerler, aynalar, düğmeler, yüzükler ve tepsilerdir. Savat sanatı ise savat çamuru adı verilen siyah renkli çamurun eritilerek gümüş üzerine sürülmesi ile elde edilen eski bir sanattır.

Savat sanatı Van ilinde hala yapılmaya devam eden bir sanattır ve çeşitli ürünler üretilmektedir. Savat ürünleri arasında gerdanlıklar, tütün tabakaları, kemerler ve saç tokaları gibi ürünler bulunmaktadır. Hem telkari hem de savat sanatı sabır ve el emeği isteyen bir sanattır ve günümüzde bu işi yapan yeni ustaların ortaya çıkmaması ile unutulmaya yüz tutmuşlardır.

Kalem işi süslemeler II Abdülmahit dönemine kadar kullanıldıktan sonra aznavur işçilik tekniği dönemin ermeni ustaları tarafından kullanılmaya başlanmış ve gümüş işçiliği en muazzam düzeyine ulaşmışlardır.

Osmanlı da üretilen gümüşlere ayar damgaları ve dönemin padişahının tuğraları vurulurdu. Günümüzde halen bu eski objelerin orjinalliğini o dönemde vurulan ayar damgaları ve tuğralardan öğrenmekteyiz.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin