TR | EN

BLUE BLANC PORSELEN

Porselen, kil içeren hammaddelerden üretilmiş ürünlerin oluşturduğu seramik grubunun bir elemanıdır. Porselen hamuru; kaolin, feldspat ve kuartzdan oluşur. Sırlanan porselen hamuru farklı şekillerde pişirildikten sonra sır altı ve sır üstü teknikleri ile dekorlanır. Porselen ilk olarak Çinliler tarafindan icat edilmiştir. Porselen tarihinin Çin'de başlamasının en önemli nedenlerinden biri, porselen yapımı için gerekli temel maddelerin, çok eski zamanlardan beri burada kolayca bulunabiliyor olmasıdır. Çin Porselen eserleri özellikle Saraylar' in, İmparatorlar'ın, Krallar'ın ve Prenslerin çok değer verdikleri bir ürün olmuştur. Çin Devleti uzun bir süre bu bilgiyi gizli tutmayı başarmıştır.

İlk başlarda Japonlar sayesinde bu sır tüm dünyaya yayılmıştır. 15. Yüzyıl’dan sonra özellikle İpek Yolu sayesinde Blue Blanc Porselenleri Osmanlı’ya ulaşmıştır. Osmanlı Sarayı’da bu muhtesem güzellikteki porselenlere kayıtsız kalamamış ve dünya daki en büyük Çin Porselenleri koleksiyonlarından birine sahip olacak şekilde alım yapmıştır.

Blue Blanc Porselenler çok büyük değere haizdiler bu yüzden çoğunun gövde kısımları kırılmamaları için gümüş, bakır üzeri tombak kelepçelere alınmışlardır.

Blue Blanc Porselenleri bazı formaları gülabdanlar gibi Osmanlı Pazarı için özel üretmiştir. Ayrıca aynı dönemde mavi beyaz rengin yanı sıra Osmanlı Sarayı için sari, turkuaz, kırmızı renklerden oluşan laledanlarda üretilip Payitaht olan İstanbul’a getirilmişlerdir.

Sanatsal

Sanatsal Antika Eşyalar

Özel Antikalar

Özel antika tablo ve yapılar

7/24 Online Destek

İstediğiniz zaman bizi arayarak tüm antik ürünler için bilgi alabilirsiniz

#icebergantikbalat instagram

Sosyal medya'da bizi takip edin